کیس کامپیوتر

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:

دسته‌بندی

راهنمای خرید کیس کامپیوتر

به کمی قبل که برگردیم انتخاب و خرید یک کیس برای کامپیوتر رومیزی آنقدرها مسئله بزرگ و پیچیده‌ای نبود، کافی بود تا به ظاهر کیس نگاهی بیندازیم و مکان قرارگیری درگاه‌ها را چک کنیم و اگر از کیس خوشمان می‌آمد دیگر همه‌چیز تمام بود. امروزه اما انتخاب یک کیس نیازمند توجه به مشخصه‌های بیشتری است، در این مقاله قصد داریم به برخی از نکاتی که در خرید کیس کامپیوتر باید در نظر بگیرید اشاره کنیم.

اندازه و فرم فاکتور کیس

اولین چیزی که برای انتخاب و خرید کیس مورد توجه قرار می‌گیرد اندازه و کلاس ابعاد است. همۀ کیس‌ها از نظر حجم و اندازه از نظم خاصی پیروی می‌کنند و از این نظر به چهار اندازه تقسیم می‌شوند.

  • Small Form Factor
  • Mini Tower
  • Mid-Tower
  • Full Tower

طبیعتاً این ابعاد کیس است که تعیین می‌کند که چه سخت‌افزاری درون آن قابل‌نصب است و چه سخت‌افزاری پشتیبانی نمی‌شود ولی مهم است بدانید که این چهار فرم فاکتور همگی بر اساس تنها یک سخت‌افزار (قطعه) تعیین و ساخته می‌شوند که آن هم مادربرد است.

معمولاً به این صورت است که کیس‌های با فرم فاکتورِ Small از مادربردهای Mini-ITX، کیس‌های Mini Tower از مادربردهای microATX، کیس‌های Mid-Tower از مادربردهای ATX و کیس‌‌های Full Tower از مادربردهای E-ATX پشتیبانی می‌کنند. البته کیس‌های بزرگ‌تر از همۀ مادربردهای کوچک‌تر پشتیبانی می‌کنند برای مثال در یک کیس Full-Tower امکان نصب هر مادربردی با هر اندازه‌ای وجود دارد. در این مورد استثناهایی هم وجود دارند، مثلاً برخی کیس‌های Mid-Tower امکان نصب مادربردهای E-ATX را دارند.

ابعاد قطعات قابل پشتیبانی در کیس

هر چند که در مورد اندازۀ مادربردهای قابل‌پشتیبانی چهارچوب روشنی وجود دارد اما برای برخی از قطعات نظیر کارت گرافیک یا خنک‌کننده پردازنده تقریباً تضمینی برای امکان نصب در کیس‌ها با فرم فاکتورهای مشخص وجود ندارد. پس حتماً در هنگام خرید کیس باید مطمئن شوید که کیسی که انتخاب می‌کنید امکان نصب کارت گرافیک و خنک‌کننده پردازنده موردنظرتان را به شما می‌دهد.

کارت گرافیک و خنک‌کننده پردازنده

برای کارت گرافیک مهم‌ترین مشخصه طول کارت گرافیک است و پس از آن برای کارت گرافیک‌های قدرتمند با فن‌های بزرگ بهتر است حواستان به ارتفاع کارت گرافیک نیز باشد. در مورد خنک‌کننده پردازنده مهم‌ترین مشخصه ارتفاع آن است، ازآنجایی‌که ممکن است خنک‌کننده‌های مرتفع در کیس‌های جمع‌و‌جور قابل‌نصب نباشند. در مورد خنک‌کننده‌های آبی پردازنده هم توجه کنید که کیس موردنظر شما از خنک‌کننده‌‌های با رادیاتورهای چه اندازه‌ای (برای مثال 120، 240 و یا 360 میلی‌متری) پشتیبانی می‌کند.

منبع تغذیه

در مورد پاور کامپیوتر یا منبع تغذیه باید بدانید که اکثر کیس‌های امروزی از پاورهای ATX پشتیبانی می‌کنند اما بسیاری از کیس‌های با فرم فاکتور کوچک (Small Form Factor) وجود دارند که تنها از پاورهای SFX پشتیبانی می‌کنند. البته اندازه‌های دیگری از منابع تغدیه هم وجود دارند که اگر قصد ساختن یک رایانه رومیزی دارید نیازی به اطلاع از ابعاد آن‌ها نیست و همین دو اندازه کفایت می‌کند.

درایو نوری

قطعاتی نظیر رم‌، اس‌اس‌دی، هارد درایو یا درایو نوری معمولاً تحت تأثیر ابعاد کیس نیستند به جز اینکه کیس‌های کوچک‌تر معمولاً تعداد کمتری از این سخت‌افزارها را پشتیبانی می‌کنند. برای اطمینان دقیق‌تر از این مسائل بهتر است حتماً مشخصات فنی و کاتالوگ کیس موردنظرتان را کاملاً مطالعه کنید.

دیگر قطعات

قطعاتی نظیر رم‌، اس‌اس‌دی، هارد درایو یا درایو نوری معمولاً تحت تأثیر ابعاد کیس نیستند به جز اینکه کیس‌های کوچک‌تر معمولاً تعداد کمتری از این سخت‌افزارها را پشتیبانی می‌کنند. برای اطمینان دقیق‌تر از این مسائل بهتر است حتماً مشخصات فنی و کاتالوگ کیس موردنظرتان را کاملاً مطالعه کنید.

به طور کلی چنانچه شما نیاز به یک کیس با ابعاد کوچک ندارید پس احتمالاً بهترین انتخاب برای شما کیس‌های Mid-Tower هستند که دارای ابعاد داخلی وسیع و تهویه مناسبی می‌باشند، کیس‌های Mid-Tower رایج‌ترین نوع در بازار هستند. کیس‌های Full Tower معمولاً قیمت بالاتری دارند و البته فضا و امکانات بیشتری در اختیار شما می‌گذارند و اگر واقعاً برای استفاده از فضای اضافی آن‌‌ها برنامه دارید بهتر است به سراغشان بروید. مهم‌ترین استفاده از کیس‌های کوچک یا مینی قابل‌حمل بودنشان است که به همین دلیل هم محدودیت‌های زیادی برای نصب قطعات پیش روی شما می‌گذارند و علاوه بر این معمولاً به دلیل جریان هوای بد یا به قولی خفه، سروصدای بیشتری تولید می‌کنند پس سعی کنید تا جای ممکن یک کیس Mid-Tower تهیه کنید.

ماژولار بودن و امکانات کیس

این بخش را شاید بتوان مختص به کیس‌های گیمینگ امروزی و کیس‌های خاص‌تر دانست. امروزه کیس‌ها برخلاف قدیم فراتر از یک جعبه هستند که همۀ قطعات را کنار هم نگه می‌دارند. ماژولار بودن کیس انعطاف‌پذیری زیادی را برای نصب قطعات و حذف‌ یا اضافه‌کردن برخی بخش‌ها نظیر کاورها یا سینی‌ها را در اختیار کاربر می‌گذارد.

برخی کیس‌ها از داشتن درگاه‌های USB یا جک هدفون و میکروفون در پنل جلویی و امکانات استاندارد فراتر می‌روند و امکاناتی نظیر نمایشگر میزان دما، کنترلر فن، کنترلر صدا، ساعت، کنترلر نورپردازی و... را در اختیارتان می‌گذارند.

اگر به سراغ جمع‌کردن یک PC تمام‌عیار با تعداد زیادی فن می‌روید سعی کنید یک کیس بی‌صدا انتخاب کنید یا کیسی که حداقل سازوکار مناسبی برای عایق صدا داشته باشد. خلاصه اینکه ماژولار بودن و خیلی از امکانات اضافی برای اینکه کیس کار خود را به خوبی انجام دهد غیرضروری هستند و از نظر خیلی‌ها شاید تنها هزینه اضافی باشند.

خنک‌کنندگی و تهویه کیس

طبیعتاً از یک کیس کامپیوتر این انتظار وجود دارد که از یک جعبه ساده جریان هوای بهتری داشته باشد با این حال کیس‌های زیادی وجود دارند که به این خواسته منطقی و حداقلی جواب درستی نمی‌دهند و در استفاده‌های سنگین فرقشان را با یک اجاق گاز داغ به سختی می‌توان تشخیص داد.

اصولاً کیس‌های امروزی تمایل به طراحی‌هایی دارند که فراهم‌کردن جریان هوا و تهویه مناسب را تسهیل کند با این وجود فن‌های ازپیش‌نصب‌شده کمک بزرگی برای بهبود تهویه در کیس خواهند بود. پیشنهاد می‌شود که حداقل یک یا دو فن نصب‌شده در کیس وجود داشته باشد، حتی برای کیس‌هایی که جریان هوای بسیار خوبی را تأمین می‌کنند.

یک PC با جریان هوای عالی کم‌صدا و ساکت‌تر کار می‌کند، حرارت را به شکل بهینه‌تری دفع می‌کند و حتی ممکن است انرژی کمتری را مصرف کند. اینکه یک کیس قابلیت نصب چه تعداد فن را داشته باشد به ابعاد کیس و البته به ابعاد جایگاه‌های نصب برمی‌‌گردد. کیس‌های کوچک‌تر معمولاً دارای چند جایگاه‌ نصب برای فن‌های 120 و 240 میلی‌متری هستند اما کیس‌های بزرگتر علاوه بر اینکه از تعداد فن‌های بیشتری پشتیبانی می‌کند بلکه امکان نصب فن‌های بزرگتری را هم به شما می‌دهند.

ماجرای فن‌ها تقریباً برای خنک‌کننده‌های مایع هم صادق است با این تفاوت در اینجا به جای فن، رادیاتورها را داریم. کیس‌های بزرگ‌تر فضای نصب برای رادیاتورهای بزرگ‌تر و رادیاتورهای بیشتری را دارند که امکان به‌کار‌گیری سیستم‌های خنک‌کننده گران‌قیمت را فراهم می‌کنند.

همان‌طور که گفتیم امروزه سازنده‌ها در ساخت و طراحی کیس‌هایی با تأمین تهویه هوای مناسب مهارت دارند اما همچنان برخی مدل‌های قدیمی در بازار وجود دارند و به فروش می‌رسند که از نظر قیمتی بسیار قابل‌دسترس هستند اما ممکن است ضررهای بیشتری نسبت به فوایدشان برای شما (و البته سخت‌افزارهایتان) داشته باشند. پس بهتر است به‌خوبی راجع به کیسی که انتخاب می‌کنید تحقیق کنید به جای اینکه بگذارید تا قیمت پایین یک کیس تعیین‌کننده انتخاب شما باشد.

زیبایی ظاهری کیس

خوشمان بیاید یا نه جمع‌کردن یک PC از کاری کاملاً عملی به کاری تبدیل شده که زیبایی ظاهری در آن بسیار دخیل است. امروزه تعداد بی‌شماری از کیس‌های شفاف وجود دارند که در ساختشان از شیشه استفاده شده‌. البته که مسئله زیبایی ظاهری کیس کاملاً سلیقه‌ای است و این طبیعیست که شما یک ظاهر پرزرق‌وبرق را برای کیس خود نپسندید. با اینکه ترکیب شیشه نورپردازی RGB و شیشه بسیار زیباست اما همیشه کیس‌هایی با طراحی ساده و سنگین و البته مشکی‌رنگ برای افرادی به دنبال سادگی و درچشم‌نبودن هستند وجود دارند.

به جز این موارد زیبایی ظاهری گاهی اوقات ممکن است بر روی تهویه و جریان هوای کیس نیز تأثیر بگذارد، به عنوان مثال در برخی مدل‌های مسئله جریان هوا تا حدی فدای ظاهری زیبایی شده که در بیشتر موارد می‌توان به کیس‌های با پنل جلویی کاملاً یا تا حد زیادی بسته اشاره کرد. به طور کلی اگر جز خریداران عملکردگرا هستند و به تهویه بسیار اهمیت می‌دهید به سراغ کیس‌های با پنل جلویی مشبک بروید که در این مورد بسیار بهتر عمل می‌کنند.

پس این نکته را در نظر بگیرید که حتی اگر جز افرادی هستید که به زیبایی آنچنان اهمیت دهید باید همچنان به ظاهر کیس خود توجه کنید چون می‌دانیم که یک طراحی بد می‌تواند روی عملکرد کلی سیستم تأثیر بگذارد.

کیفیت ساخت و قیمت کیس

تمام قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی که تا به اینجا در موردشان صحبت کردیم در تعیین قیمت نهایی کیس تأثیرگذار هستند. احتمالاً شما با قیمت مناسبی بتوانید یک کیس بسیار خوب و استاندارد البته غیر ماژولار و فاقد هرگونه امکانات اضافی (چه کاربردی و چه ظاهری) پیدا کنید. اما مشکل بزرگ کیس‌های ارزان‌قیمت و غیراستاندارد بیش از هر چیز دیگر کیفیت ساخت پایین آن‌هاست که می‌تواند در مواردی نظیر مدیریت کابل بد و آشفته، استحکام ضعیف شاسی، وجود گوشه‌های تیز در بدنه، کمبود پیچ‌ها و... خود را نشان دهد، البته در چنین کیس‌هایی احتمال تهویه ضعیف هوا را نیز باید در نظر بگیرید.

به طور کلی بهتر است سراغ ردۀ قیمتی بروید که تعادل خوبی بین صرفه‌ اقتصادی و قابلیت‌ها داشته باشد که در این قضیه به شما ردۀ قیمتی یک میلیون و هفتصد هزار تومان (کمی بالا یا پایین) را پیشنهاد می‌کنیم. از طرفی بهتر است سراغ کیس‌های بسیار ارزان‌قیمت در بازۀ قیمتی زیر هفتصد هزار تومان نروید چون احتمالاً در مواردی نظیر کیفیت ساخت و یا برخی قابلیت‌ها دچار کمبود هستند.